Neki ljudi mogu na prvi pogled da prepoznaju koje meso je u pitanju, dok neki ne mogu ni onda kad probaju.
Goveđe meso
Za njega je bitno da znamo da se dobija od goveda odnosno krave koja nije mlađa od 24 meseca. Obično su krave u tom period teše 450-500kg a meso je tamno crvene boje, dok je masno tkivo obojeno tamno žuto.
Juneće meso
Juneće meso je meso goveda koje je nešto mlađe, starosti od 12 do 24 meseca. Govedo je u tom periodu obično teško 380-450kg. Karakteristično za njega je masno tkivo krem nijanse, po tome se obično poznaje, dok je samo mesto svetlo crvene boje.
Teleće meso
Teleće meso je, logično najmlađe, dobija se od teladi odnosno mladunčeta krave starosti oko 12 meseci. Mladunče je u tom periodu uglavnom teško 25-125kg. Ovo mesto nema masnoće, obojeno je svetloljubičasto ili sivkasto-ljubičastom bojom.
Podela junećeg mesa
Kao i svako meso, i juneće meso se deli zavisno od samog reza na kategorije:
Prva kategorija junećeg mesa su mekši delovi buta i leđa sa ili bez kostiju
Druga kategorija je meso tvrđih delova buta i lopatica
Treća kategorija su meso vrata, podlopatice, prsa, rebra, potrbušine, kolenice i podlaktice
Takođe imamo i najkvalitetniji deo mesa, a to je file, ramstek i rozbratna.
U mesu se nalaze žile, vlakna sa slojevima masti i ovi delovi mesa se obično koriste za kuvanje.
Nutritivna vrednost junećeg mesa
Juneće mesto je poznato po tome što je puno hranjivih materija i ima pozitivan uticaj na zdravlje. Za razliku od ostalih vrsta mesa, junetina ima veoma malo masti, svega 18 grama na 100 grama, iz tog razloga sportisti preferiraju ovu vrstu mesa.
Takođe, uvek ćete prepoznati suhomesnate poroizvode koji su od junećeg mesa, a ne od neke druge vrste, odlikuje se posebnim ukusom.
Vitamini E i B, omega 3 masne kiseline, linolne kiseline, Vitamin B12 (protiv osteoporoze), samo su neki od obilja vitamin koje sadrži ovo meso.
Juneće meso se pokazalo kao odlično u prevenciji raka debelog creva pomoću cinka i selena koji se nalaze u njemu. Takođe je bitno naglasiti da je bitno unositi juneće meso zbog regulisanja tkiva i izgradnje mišića.
Kako izabrati kvalitetno juneće meso
Sveže juneće meso ima lepu crvenu boju i čvrstu teksturu, prošaranu sitnim, a ne debelim žilicama.
Ukoliko na komadu postoje sive ili crni tonovi, znajte da je to meso sumnjivog kvaliteta.
Prilikom izbora najbolje je da juneće meso ima uredne i čiste rezove koji slede liniju mišića i kostiju, koja moraju biti glatke, bez znakova lomljenja na manje delove i krhotine.
Juneće meso možete čuvati u fržideru 3 do 5 dana, a u zamrzivaču najviše 6 meseci. Idealno je da se komadi sporo odmrzavaju jer se na taj način čuva struktura mesa.
Asortiman proizvoda kompanije Premium Meat čini, između ostalog, i juneće meso vrhunskog kvaliteta i obrade.